tr?id=758056018148113&ev=PageView&noscript=1

Nielegalne Podsłuchy

Często wydaje się nam że czujemy się obserwowani, czujemy wzrok na sobie, albo ktoś słucha tego o czym mówimy. Zastanawiamy się wtedy, czy to może objawy jakieś choroby psychicznej, czy po prostu rzeczywiście tak jest. Nasza agencja wiszniewski.net może pomóc odpowiedzieć Ci na to pytanie.

2019-11-08 | wyświetlenia: 1167
czas czytania: 4 min

detektyw11

Informacje to bardzo cenny „towar” w dzisiejszym świecie.
Dane klientów, kontakty do partnerów biznesowych i inne informację biznesowe są cenne i bardzo często znajdują się osoby, które chętnie zapłacą za informacje na których można zarobić. Przedstawiona wyżej sytuacja obrazuje zagrożenia z jakimi walczy świat biznesu.

Problem podsłuchów dotyczy również zwykłego śmiertelnika tak samo jak prezesa dużej spółki technologicznej.

Wszyscy możemy być podsłuchiwani, inwigilowani bez względu na status społeczny czy ekonomiczny warto jednak wiedzieć w jaki sposób bronić się przed podsłuchami.

Trzeba mieć świadomość, że urządzenia do nielegalnego podsłuchiwania są ogólnie dostępne i bardzo tanie. Na portalach aukcyjnych podsłuchy GSM to koszt około 100 zł. Pomimo awaryjności tych urządzeń oraz krótkiego czasu pracy, te tanie urządzenia mogą nas skutecznie podsłuchiwać. Ponadto bardzo małe rozmiary tych urządzeń powodują, że możliwości ich ukrycia są wręcz nieograniczone.

Kto nas najczęściej podsłuchuje ?

Z naszego doświadczenia zawodowego wynika, że prym w nielegalnym podsłuchiwaniu wiodą zazdrośni małżonkowie.

Zazdrośni małżonkowie potrafią uzbroić się w przeróżne urządzenia podsłuchowe, rozmieścić je w różnym miejscach domu i nielegalnie inwigilować swojego partnera. Osoby takie korzystają najczęściej z prostych, tanich urządzeń, które utrwalają nagranie na kartach pamięci lub korzystają z podsłuchów GSM, które w czasie rzeczywistym transmitują dźwięk.

Drugą kategoria osób, które sięgają po nielegalne podsłuchy to szeroko rozumiany biznes. Najczęściej próbuje podsłuchiwać konkurencja lub nielojalny pracownik, który następnie uzyskane w sposób nielegalny informacji sprzedaje konkurencyjnym podmiotom.

Zdarza się również, że pracodawca podsłuchuje swoich pracowników co często ma miejsce gdy pracodawca dopuszcza się  mobbing w stosunku do swoich pracowników.

Urządzenia podsłuchowe możemy podzielić na cztery rodzaje:

– urządzenia rejestrujące na karcie pamięci
– urządzenia transmitujące za pomocą sieci GSM,
– urządzenia transmitujące za pomocą fal radiowych.
– urządzenia laserowe

Najbardziej powszechne i ogólnie dostępne są urządzenia rejestrujące dźwięk na kartach pamięci. Są to takie urządzenia, które nigdzie nie wysyłają nagrań, tylko po cichu nagrywają je na nośnik pamięci- najczęściej karty pamięci. Takie rozwiązanie daje szerokie pole do popisu jeżeli chodzi, o ich umiejscowienie. W najprostszym wariancie jest to dyktafon w telefonie, pozostawiony w odpowiednim miejscu, ale podsłuchy profesjonalne potrafią być dużo bardziej wyrafinowane. Mogą być ukryte w nośnikach USB, listwach zasilających, ładowarkach do telefonu, myszkach komputerowych, zegarkach czy długopisie.  Te bardziej profesjonalne mają bardzo pojemne i małe baterie oraz są aktywowane głosem. Oszczędza to znacząco pamieć i pozwala nagrywać figuranta bardzo długo, w teorii do 7 dni, w praktyce dużo dłużej.

Takie urządzenia maja swoje wady i zalety. Pierwsza wadą jest to,
że nie można na bieżąco przesłuchiwać nagrań. Trzeba odebrać nagranie fizycznie, wyjąć kartę pamięci lub zabrać urządzenie. Generuje to niepotrzebne sytuacje, w których możemy zostać zdekonspirowani, więc miejsca, których nie możemy często odwiedzać nie nadają się do tego typu podsłuchów. Brak nagrywania na żywo ma bardzo silną zaletę, którą jest bardzo mały procent wykrycia. Nagranie, które jest tylko zapisywane na nośniku lokalnym nie generuje żadnych sygnałów, które można by było wykryć. Jest to oczywiście możliwe, poprzez bardzo drogi, specjalistyczny sprzęt lub drobnostkowe przeszukanie, lecz ukrycie go w trudno dostępnym miejscu sprawi, że znalezienie go będzie nie lada wyzwaniem.

Podsłuchy radiowe oraz te oparte o technologie GSM, to często bardzo małe urządzenia, przez społeczeństwo błędnie określane jako „pluskwy”.  Podsłuchy radiowe działają ciągle, cały czas emitują fale radiowe o konkretnej częstotliwości, które można odbierać. Są stosunkowo łatwe do wykrycia. Podsłuchy GSM działają jak jednostronne telefony. Aktywują się, np. wtedy, gdy do nich zadzwonimy, przez to ciężko je wykryć, jeżeli właśnie w tym momencie nie trwa rozmowa.

Urządzenia laserowe lub optyczne – urządzenie umożliwiające podsłuch dźwięku rozchodzącego się na pojedynczym, wybranym, znajdującym się w zasięgu wzroku obiekcie.

Mikrofon laserowy można wykorzystywać także do nasłuchu odległych pomieszczeń, poprzez wymierzanie wiązki w ich szyby. Urządzenie odczytuje fale, które wytwarzają się podczas ruchu szyby, np. w trakcie rozmowy.

Wykrywacze podsłuchów:

Do lokalizowania urządzeń podsłuchowych służą specjalne detektory, których zadaniem jest wykrywanie różnego rodzaju fal. Te podstawowe wykrywają fale radiowe oraz pokażą ewentualną odległość do urządzenia, które je emituje. Fale radiowe emitują nie tylko podsłuchy, mogą to być również Routery lub inne urządzenia oparte na technologi „Wireless”.

Zaawansowane detektory są wstanie rozróżnić oraz pokazać rodzaj danej fali. Posiadają szerszy zakres częstotliwości tych fal. Można również ustawić zasięg sygnalizowania o urządzeniu.

Wspominałem również, że urządzenia rejestrujące bardzo ciężko namierzyć. Są również urządzenia, które wykrywają złącza nieliniowe  używane w każdej elektronice. Najczęściej używa się ich w miejscach, gdzie nie powinno być żadnych urządzeń elektronicznych, co niweluje ewentualną pomyłkę.

Zagłuszacze :

Istnieją urządzenia które potrafią zagłuszyć podsłuchy emitując ultradźwiękowy szum który nagrywa się razem z rozmową co uniemożliwia zrozumienie jakichkolwiek słów.

Korzysta się z nich również wtedy kiedy chcemy odnaleźć podsłuch oparty na technologii GSM. Zagłuszasz zagłusza sygnał GSM aby rozłączyć podsłuch z siecią z którą został skonfigurowany, co sprawia, że urządzenie musi zalogować się drugi raz co uaktywnia na chwilę podsłuch i jesteśmy wstanie go wykryć. Bardzo często używa się tego podczas przeszukań samochodu. W samochodzie jest zbyt wiele zakamarków w których możemy coś ukryć, a przecież nikt nie będzie rozkręcał samochodu na części.

Innym bardzo rozległym zagadnieniem są podsłuchy montowane w telefonach komórkowy. Aplikacje szpiegujące  smartphon’y to bardzo duży problem, który zasługuje na oddzielny wpis, dlatego celowo pomijamy ten temat w tym artykule.

Co zrobić kiedy znajdziemy podsłuch ?

Kiedy znajdziemy już takie urządzenie rejestrujące możemy zachować się na kilka sposobów:

  1. Jeżeli jest to podsłuch magazynujący dane lokalnie, możemy zastawić pułapkę na osobę która będzie wymieniać kartę pamięci aby odsłuchać nagranie.
  2. Możemy udawać, że nic się nie stało i podawać podsłuchującemu fałszywe informacje.
  3. Poddać sprzęt specjalistycznej analizie, jeżeli to podsłuch radiowy zasięg takiego urządzenia jest nie wielki więc podsłuchujący musi być nie daleko. Natomiast jeżeli jest to podsłuch GSM możemy zweryfikować numer telefonu i namierzyć sprawcę.

Chciałbym zaznaczyć, że wszystkie wykrywacze podsłuchów dostępne na rynku są to tylko narzędzia, które ułatwiają prace technikowi natomiast potrzebne jest olbrzymie doświadczenie by w sposób skuteczny wykryć i zlokalizować podsłuch.

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Detektyw Wiszniewski